Bluza Hoodie Unisex

Promocje
102,00 zł 71,40 zł -30%
Bluza Hoodie Unisex Powiększ zdjęcie

Bluza Hoodie Unisex

14 dostępnych

117,00 zł

Wyprzedaż Wyprzedaż! 195,00 zł

-40%

Wymiary/Rozmiar

XS

S

M

L

XL

XXL

3 XL

Wzrost

160 cm

165 cm

170 cm

175 cm

180 cm

185 cm

190 cm

Klatka piersiowa

80 cm

84 cm

88 cm

92 cm

96 cm

100 cm

104 cm

Talia

68 cm

72 cm

76 cm

80 cm

84 cm

88 cm

92 cm

 

Historia bluzy Hoddie

Styl ubioru i sama jego forma jest prawdopodobnie zapożyczona ze średniowiecznej Europy, kiedy to do normalnych i długich ubrań dla mnichów, tunik i szat  dołączano dekoracyjny okap zwany kapturem. Peleryny z kapturem były często noszone przez ludzi pracujących w plenerze. Bluza Hoodie po raz pierwszy została wyprodukowana w Stanach Zjednoczonych w 1930 roku i jej głównym odbiorcą była grupa robotników z Nowego Jorku. Nieco później służyła dzieciom w szkołach sportowych, a z czasem trafiła do szaf również i wizażystów mody stając się jej nieodłącznym elementem tworzenia swoistego wizerunku.

W pierwszej dekadzie XX wieku amerykański producent ubrań zaczął eksperymentować nad wynalezieniem tkaniny bawełnianej czego efektem jest dzisiejszy materiał używany do tworzenia tego rodzaju części garderoby. Firma Russel Athletics jako pierwsza stworzyła bawełnianą bluzę z kapturem już w 1920 roku. Miała ona złagodzić dyskomfort piłkarzy, którzy wówczas grali w koszulkach z wełny. Mistrzowskie produkty wyprodukowane przez Knickerbocker Knitting Company są powszechnie uznawane za pierwsze pierwowzory bluzy o. Strój ten miał zapewnić sportowcom oraz robotnikom pracującym w chłodzie dodatkową ochronę i ciepło.

W latach 70-tych zaobserwowano pewną transformację zastosowania bluzy Hoddie. Mianowicie była ona w tychże latach swojego rodzaju symbolem kulturowym. W Nowym Jorku jak wylęgałki powstawały wówczas zespoły i gwiazdy hip hopu, które chętnie używały go jako nieodłącznej części swojego ubioru.  Artyści graffiti używali bluzy Hoodie podczas nielegalnego malowania ścian czyniąc ją wręcz fundamentalnym elementem kultury hip-hopowej. W klasyku filmowym z tamtych czasów „Rocky” bluza z kapturem była również pewnego rodzaju symbolem powrotu do korzeni, czyli do wykorzystania w gruncie rzeczy tego elementu ubioru przez klasę robotniczą. Miała się kojarzyć z siłą i hartem ducha.

W 1980 roku projektantka mody Norma Kamali wykreowała Kolekcję Bluz, która zrewolucjonizowała trendy w modzie i co za tym  idzie samo postrzeganie branży modowej. Bowiem to właśnie ona stworzyła nowy trend wykorzystania materiałów codziennego użytku w projektowaniu wysokiej klasy. W następnym dziesięcioleciu bluza z kapturem Hoodie idealnie dopasowuje się do amerykańskiego trendu mody. To w tym też czasie termin „Hoodie”  został częścią ojczystego języka amerykańskiego.

W Wielkiej Brytanii w tym czasie popularność bluzy z kapturem Hoodie wzrosła w  konkretnej grupie demograficznej, którą reprezentowali wówczas młodzi mężczyźni, często skaterzy i surferzy. To oni ubierając się tego typu strój rozpowszechnili go w całej zachodniej części Stanów Zjednoczonych, a w największym stopniu w Kalifornii. W owym czasie modne były bluzy Hoodie z olbrzymim logo uczelni. Takie bluzy projektowali Tommy Hilfiger czy chociażby Giorgio Armani.

W Wielkiej Brytanii bluzy Hoodie były też przedmiotem krytyki. Niektórzy bowiem złodzieje sklepowi wykorzystywali kaptur, by ukryć swoją tożsamość w kamerach w centrach handlowych. W ciągu 2000 roku, zyskała ona negatywny wizerunek. Ubierali się w nie nastolatki o często antyspołecznych zachowaniach.

W późniejszych latach często kodeks zakazywał noszenia odzieży zasłaniającej twarz w miejscach publicznych. Tak jak w Wielkiej Brytanii ów strój był często na ustach polityków, którzy zakazując noszenia w/w ubioru niby trwali na straży porządku normalnych obywateli.

W 2011 roku policja z australijskiego miasta Wynnum w Brisbane uruchomiła inicjatywę sprzeciwiającą się noszeniu bluz z kapturem w miejscach publicznych. Bluza Hoodie jest częstym elementem ubioru wszelkiego rodzaju złodziei.

Fason Unisex

Napisz swoją recenzję

Bluza Hoodie Unisex

Bluza Hoodie Unisex

Napisz swoją recenzję

Opracowanie PromoDesign & Studio 1 | © 2014